Vítejte na oficiálních stránkách města Mýta

Jednou z mnoha obcí, které malebně rozesety mezi pahorky severního okraje Brd dotváří obraz krajiny, je Mýto. Předci zde založili dobré dílo. Bliznu kostelní věže obklopili Kaplička sv. Vojtěcha nad Mýtempestíky stavení a to celé uložili do široce rozevřeného kalichu návrší vybíhajících na všechny světové strany. Třpytem kapek ranní rosy v okvětí je odlesk hladin místních rybníků. Pouze vůně dnes chybí. Tu až do nedávna obstarávala místní sladovna teplým, kořeněným pachem čerstvě upraženého sladu, tolik milého všem rodilým mýťákům. Hlavní zemská silnice z Prahy do Norimberka, která město protíná, dlouhá léta určovala jeho osud. Soustava rybníků na místním potoce založená snad, dle některých indicií, Štěpánkem Netolickým, pomohla hospodářskému vývoji města a i celého povodí potoka zde vzniklým řetězcem hamrů, který sahal až do Rokycan. Najdeme u nás v Čechách mnoho míst krásných a za krásná uznávaných. Ta jsou popsána v turistických příručkách a jejich barevné snímky naplňují katalogy cestovních kanceláří.

Navštěvujeme je, obdivujeme se jim, ale těžko se s nimi sžijeme. Potřebné intimitě prožitku brání ruch, hluk a někde i jejich necitlivé komerční zneužití. Vedle nich jsou však také krajiny, jejichž nedotčená Pohled na zimní Mýto od západukrása se nám zjevuje decentně, skrytě, při intimním, vzájemném poznávání se. Toužíte-li poznat panenskou krajinu, jejíž krásy si postupně objevíte sami, citlivě přehlížeje neobratnost se kterou se Vám nabízí, pak přijeďte do Mýta. K dispozici je Vám krajina obydlená zřejmě od začátku našich dějin, která čeká, aby se Vám odhalila celá, projevíte-li ji svoji náklonnost. Naplní Vaše plíce pryskyřičným dechem svých lesů, do duše vnese mír rozjímavým klidem podvečerního Štěpánského rybníka a v srdci vyvolá stesk v době, kdy budete od ní odloučeni. A ráda Vás znovu uvítá, ať přijedete vozidlem a ubytujete se ve zdejším motelu, či přijedete na kole a jako místo startu či cíle své jízdy zvolíte hostinec na Kařízku hned za železniční stanicí. A to vše máte dostupné z dálnice či železnice spojující Prahu s Plzní.

»